گزارشات

روز معلم آزاده؛ پس از ۷ سال هنوز مدفن اعدام شدگان ۱۹ اردیبهشت مشخص نیست

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر به نامهای علی حیدریان، شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان پس از طی روند پر نقص قضائی، مخفیانه و بدون اطلاع وکیل و خانواده‌ در محوطه‌ی پارکینگ زندان اوین اعدام شدند. پس از گذشت هفت سال از اعدام این زندانیان هم‌چنان از سرنوشت پیکرهای آنان و محل احتمالی دفن اعدام شدگان اطلاعی به دست نیامده است.

ادامه مطلب...
 

ب مثل بیگانه/ علی‌اصغر فریدی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

قبل از طلوع آفتاب دانش‌آموزان راهی مدرسە می‌شوند. مدرسە مخروبەای است در میان خانەهای روستا معلم در کلاس قدم می‌زند و منتظر است تا دانش‌آموزانش بیایند. معلم، جوانی است باهوش، خوش‌رو، کە بە خوبی در دل مردم دە جایی گرفتە. یار و یاور ستمدیدگان است و امید فقرا. جوانی خوش‌قلب و خوش‌رویی کردی پوش و کردی گویی.

در ابتدای صبح کلاس درس با سرودی آغاز می‌شود، بعد معلم می‌گوید: بچەها امروز شنبە است و مثل همیشە وقت پرسش «وریا» تو بلند شو و درس گذشتە را برای‌مان بازگو کن.

ادامه مطلب...
 

فراخوان گردهمایی در اروپا به مناسبت سومین سالگرد اعدامیان نوزده اردی‌بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به مناسبت سومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و چهار تن از یارانش، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‎‌هولی و مهدی اسلامیان که سحرگاه نوزده ازدی‌بهشت ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه به طور مخفیانه در زندان اوین به دار آویخته شدند، گردهمایی‌هایی در نقاط مختلف اروپا برگزار خواهد شد.

به گزارش یادمان معلم شهید، فرزاد کمانگر، در کشورهای نروژ، سوئد و بلژیک مراسم‌هایی برگزار خواهد شد که از عموم مردم آزاد دعوت به عمل می‌آید جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی اعدامیان نوزده اردی‌بهشت حضور به هم رسانند.

ادامه مطلب...
 

سلاخی تو بر آستان یاداشت‌هایم / روزگار امین نژاد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تعطیل بودیم امروز. در خانه مانده و مشغول مطالعه تئوریهای جان راولز (John Rawls; 1922- 2002)، جان لاک (John Locke; 1632 – 1704) و‌هابز (Thomas Hobbes; 1588 – 1679) بودم، می‌بایست تا دو هفته آتی پاسخهای درخوری را برای برخی از سوالات ترم پنجم جامعه شناسی آماده می‌کردم؛ بی شک تئوریها و ایستارهای این فیلسوفان با ایستارهای چند جامعه شناس معاصر از ارتباط وثیقی برخوردار می‌باشند. مطمئنم که مفهوم عدالت، مفهوم بنیادین یکی از سوالها خواهد بود که همواره در آزمونهای پایان ترم سوال می‌شود. استادم تاکید می‌کرد که عدالت انگیزه بنیادین مقایسه ایستارهای این فیلسوفان است.

ادامه مطلب...
 

گزارشی از روز معلم آزاده / روز آنلاین

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

با گذشت یک سال از اعدام پنهانی پنج زندانی سیاسی در زندان اوین تهران، مقامات قضایی و امنیتی "صلاح نمی دانند" پیکر اعدام شدگان را به خانواده هایشان تحویل دهند. هیوا هژیر، همسر فرهاد وکیلی در اولین سالگرد اعدام همسرش به روز می گوید تلاشهای خانواده برای تحویل پیکرها بی نتیجه مانده و آنها نیز امیدی برای پیگیری ندارند.

ادامه مطلب...
 
صفحه 1 از 29