گزارشات

ب مثل بیگانه/ علی‌اصغر فریدی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

قبل از طلوع آفتاب دانش‌آموزان راهی مدرسە می‌شوند. مدرسە مخروبەای است در میان خانەهای روستا معلم در کلاس قدم می‌زند و منتظر است تا دانش‌آموزانش بیایند. معلم، جوانی است باهوش، خوش‌رو، کە بە خوبی در دل مردم دە جایی گرفتە. یار و یاور ستمدیدگان است و امید فقرا. جوانی خوش‌قلب و خوش‌رویی کردی پوش و کردی گویی.

در ابتدای صبح کلاس درس با سرودی آغاز می‌شود، بعد معلم می‌گوید: بچەها امروز شنبە است و مثل همیشە وقت پرسش «وریا» تو بلند شو و درس گذشتە را برای‌مان بازگو کن.

ادامه مطلب...
 

فراخوان گردهمایی در اروپا به مناسبت سومین سالگرد اعدامیان نوزده اردی‌بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به مناسبت سومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و چهار تن از یارانش، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‎‌هولی و مهدی اسلامیان که سحرگاه نوزده ازدی‌بهشت ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه به طور مخفیانه در زندان اوین به دار آویخته شدند، گردهمایی‌هایی در نقاط مختلف اروپا برگزار خواهد شد.

به گزارش یادمان معلم شهید، فرزاد کمانگر، در کشورهای نروژ، سوئد و بلژیک مراسم‌هایی برگزار خواهد شد که از عموم مردم آزاد دعوت به عمل می‌آید جهت زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی اعدامیان نوزده اردی‌بهشت حضور به هم رسانند.

ادامه مطلب...
 

سلاخی تو بر آستان یاداشت‌هایم / روزگار امین نژاد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تعطیل بودیم امروز. در خانه مانده و مشغول مطالعه تئوریهای جان راولز (John Rawls; 1922- 2002)، جان لاک (John Locke; 1632 – 1704) و‌هابز (Thomas Hobbes; 1588 – 1679) بودم، می‌بایست تا دو هفته آتی پاسخهای درخوری را برای برخی از سوالات ترم پنجم جامعه شناسی آماده می‌کردم؛ بی شک تئوریها و ایستارهای این فیلسوفان با ایستارهای چند جامعه شناس معاصر از ارتباط وثیقی برخوردار می‌باشند. مطمئنم که مفهوم عدالت، مفهوم بنیادین یکی از سوالها خواهد بود که همواره در آزمونهای پایان ترم سوال می‌شود. استادم تاکید می‌کرد که عدالت انگیزه بنیادین مقایسه ایستارهای این فیلسوفان است.

ادامه مطلب...
 

گزارشی از روز معلم آزاده / روز آنلاین

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

با گذشت یک سال از اعدام پنهانی پنج زندانی سیاسی در زندان اوین تهران، مقامات قضایی و امنیتی "صلاح نمی دانند" پیکر اعدام شدگان را به خانواده هایشان تحویل دهند. هیوا هژیر، همسر فرهاد وکیلی در اولین سالگرد اعدام همسرش به روز می گوید تلاشهای خانواده برای تحویل پیکرها بی نتیجه مانده و آنها نیز امیدی برای پیگیری ندارند.

ادامه مطلب...
 

اعتراض به برخورد ایران با فعالان کارگری و اعدام فرزاد کمانگر، در کنفرانس سازمان بین المللی کار

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

روز دوم ژوئن در دقایق آغازین کنفرانس سالانه ی سازمان جهانی کار در ژنو چند تن از فعالین کارگری ایران در پشت تریبون قرار گرفتند  و خواهان اخراج جمهوری اسلامی ایران که همواره زندانیان سیاسی را اعدام کرده است، شدند. اینان عکس هایی از فرزاد کامنگر معلم کرد اعدامی را درد ست داشتند. بیش از 5 هزار نفر از نمایندگان کشور های مختلف  در این کنفرانس حضور داشتند. این حرکت از سوی بسیاری از کشور ها و خبرنگاران مورد استقبال واقع شد.

تعدادی از فعالین کارگری در اجلاس سالانه ی کار شرکت جستند و لحظاتی پس از افتتاح کنفرانس در سن هیئت رئیسه کنفرانس قرار گرفتند و در حالیکه عکس فرزاد کمانگر و پوستری از اسانلو و مددی در پشت میله های زندان در دست داشتند٬ حدود سه دقیقه به ایراد سخنان و شعارهایی بر ضد اعمال جمهوری اسلامی که همراه حقوق کارگران را پایمان می کند پرداختند. بهرام سروشاز یکی  از فعالین کارگری که در این جلسه حضور پیدا کرده بود پشت تریبون رفت و اعلام کرد که قاتلین فرزاد کمانگر اینجا هستند آنها را بیرون کنید. این حرکت با استقبال گرم نمایندگان و خبرنگاران مواجه شد.

ادامه مطلب...
 
صفحه 1 از 29