گزارشات

گزارش دومین نشست خانواده زندانیان سیاسی محکوم به اعدام در سنندج / تصویری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تعدادی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام نشست هایی را با موضوع مخالفت با حکم اعدام و درخواست آزادی فرزندان خود آغاز کرده اند.

به گزارش کمیته کردستان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تنی از خانواده های زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام در حرکتی غیرسیاسی با برگزاری نشست هایی ضمن محکوم کردن حکم اعدام در تمامیت آن، به بیان موارد حقوقی نقض شده در پرونده فرزندان خود و نهایتاً درخواست آزادی آنان پرداختند. خانواده ها در این نشست ها به ناعادلانه بودن و غیرحقوقی بودن روند منتهی به صدور حکم اعدام برای فرزندان خود اشاره کردند و همچنین از تداوم اعدام زندانیان سیاسی در کردستان که با اعدام دو زندانی در طی هفته های اخیر وارد مراحل جدیدی شده است ابراز نگرانی کردند.

ادامه مطلب...
 

حبیب الله لطیفی و فرزاد کمانگر در خطر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در حالی که هنوز یک هفته از اعدام فصیح یاسمنی، فعال سیاسی کرد نگذشته، نگرانی ها نسبت به احتمال اعدام قریب الوقوع حبیب الله لطیفی و فرزاد کمانگر و چندین فعال کرد محکوم به اعدام افزایش یافته است.به همین علت کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با صدور اطلاعیه ای هشدار داد که هر لحظه احتمال اعدام حبیب لطیفی، فرزاد کمانگر، زینب جلالیان و شیرکو معارفی وجود دارد.این نهاد مدنی تاکید کرد که حبیب الله لطیفی و فرزاد کمانگر با خطر جدی مواجه هستند.

در بخشی از اطلاعیه این کمپین آمده: “با وضعیتی که هست، احتمال همه چیز وجود دارد.فرزاد کمانگر، بارها از سوی مقامات امنیتی استان کردستان تهدید به اجرای حکم اعدام شده است. حبیب لطیفی فعال دانشجویی کرد محکوم به اعدام، از سوی رئیس اجرای احکام زندان مرکزی سنندج (اسکندری) احضار شده و به وی اعلام شد که هیچ ضمانتی برای عدم اجرای حکم اعدام وجود ندارد. اسکندری با اعلام این مهم، به حبیب لطیفی پیشنهاد درخواست عفو نموده است”.

ادامه مطلب...
 

تهدید به اجرای حکم اعدام فرزاد کمانگر و دو هم پرونده وی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به اذعان مسئولان امنیتی اجرای احکام اعدام فرزاد کمانگر، علی حیدریان و فرهاد وکیلی سه زندانی سیاسی، میتواند غیرمنتظره و قریب الوقوع باشد.
با گذشت بیش از سی ماه، از درخواست وکیل آقای فرزاد کمانگر در خصوص اعمال ماده ۱۸ (توقف و بررسی مجدد حکم صادره) هیچگونه پاسخگویی در قبال این موضوع از سوی قوه قضائیه مشاهده نشده است؛ علاوه بر این موضوع بیش از هجده ماه است پرونده این معلم محکوم به اعدام و دو هم پرونده ای وی به اذعان مسئولان قضایی مفقود شده است و از سرنوشت آن اطلاعی در دست نیست.
خانواده و وکیل آقای کمانگر در طی یکسال جاری برای کسب اطلاع از سرنوشت پرونده این زندانی و موقعیت حقوقی آن تلاش کرده اند ولی دستگاه قضایی در اقدامی عجیب از بی اطلاعی از سرنوشت این پرونده سخن می گوید. خلیل بهرامیان در این باره می گوید ” این فاجعه است. ما هر چه می‌گردیم ببینیم پرونده‌ی فرزاد کمانگر کجاست نمی‌فهمیم”

ادامه مطلب...
 

درخواست از دولت سوئد برای فشار بر رژیم ایران جهت لغو احکام اعدام

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تلاشها برای فشار برحکومت ایران، جهت متوقف کردن اجرای احکام اعدام فعالین سیاسی کرد، ادامه دارند .
در همین راستا، روز جمعه ۱۵ ماه جاری میلادی , شبکه جوانان کرد در شهر استکهلم، نامه ای تقدیم وزارت خارجه سوئد خواهند کرد .
در این نامه با اشاره به اینکه شمار زندانیان کردی که ‌به‌ اعدام محکوم شده‌اند، نسبت به سایر نقاط کشور، به مراتب بیشتر است، از کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد خواسته شده‌ است، با فشار بر جمهوری اسلامی، این رژیم را وادار کند تا احکام اعدام ۱۷ فعال سیاسی و مدنی کرد را لغو کند.

ادامه مطلب...
 

گزارش تفصیلی نقض حقوق معلمان به مناسبت آغاز سال تحصیلی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کمیته معلمان، واحد اصناف مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز جاری طی گزارشی مفصل به موارد متعدد تضییع حقوق معلمان ایران در محدوده زمانی شش  ماهه نخست سال جاری پرداخت، گزارش مذکور عیناً در پی می آید

موارد نقض حقوق بشر در ایران دارای ابعادی گسترده ای است که عدم تحمل فعالیتهای صنفی نیز جزوی از این گستردگی محسوب میشود.
فعالیتهای صنفی و تلاش در این رابطه منجمله حقوقی است که معاهدات حقوق بشری آن را محترم میشمارد، اصناف مستقل در ایران همچون سایر نهادهای مدنی همواره تحت فشار دستگاه امنیتی قرار دارند، در این بین کانونهای صنفی معلمان و بالطبع اعضای آن نیز همواره در معرض برخورد و فشار نیروهای سرکوبگر در راه تحقق مطالبات صنفی خود قرار گرفته اند.

ادامه مطلب...
 
صفحه 9 از 29