ویژه سالگرد

یاد فرزاد کمانگر در زندان رجایی شهر گرامی داشته شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

شماری از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت، طی مراسمی یاد و خاطره فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان، پنج زندانی سیاسی اعدامی را گرامی داشتند.

به گزارش خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان گفته می‌شود این مراسم یادبود به مناسبت فرارسیدن ١٩ اردیبهشت (٩ می) و در چهارمین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و چهار تن از دوستان وی در زندان رجایی شهر برگزار شده است.

همچنین زندانیان سیاسی رجایی‌شهر کرج در این مراسم بیانیه‌ای مکتوب قرائت کردند و در آن، یاد و خاطره کمانگر و دوستانش را گرامی داشتند.

چهار سال پیش، در سحرگاه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹، پس از قطع تلفن‌ها و ملاقات‌های زندان اوین، پنج زندانی سیاسی به نام‌های فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان به چوبه دار سپرده شدند و خانواده‌های آنان برای همیشه چشم به راه فرزندانشان ماندند.

گفتنی است زندانیان شرکت‌کننده در این مراسم اعلام کرده‌اند که در روز ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳، در یادبود کمانگر و دوستانش، به مدت یک روز دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

 

شاه ماهی به جریان آبی دریاها پیوست

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

"دیری است

مثل ستاره ها، چمدانم را

از شوق ماهیان و تنهایی خودم

پرکرده ام، ولی

مهلت نمی دهند که مثل کبوتری

در شرم صبح پر بگشایم"

فرزاد کمانگر

 

در سحرگاه یکشنبه 19 اردیبهشت 1389، فرزاد کمانگر به همراه چهار زندانی کرد محکوم به اعدام در زندان اوین به دار آویخته شد، در حالیکه در طول دوران حبس،  روزهای طولانی را در انفرادی گذرانده و در زندان های مختلف مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته بود.

یک سال و اندی پیش از سپیده دم 19 اردیبهشت، حکم اعدام او از سوی شعبه 30 دادگاه انقلاب به جرم عضویت در پ ک ک  صادر شده بود، با وجود این واقعیت که هیچ مدرک و مستندات روشنی در پرونده او وجود نداشت.

خلیل بهرامیان وکیل فرزاد پس از اجرای حکم گفت: آقایان حتی یک سر سوزن مدرک ندارند. اگر کوچکترین دلیلی علیه فرزاد دارند، من علاوه بر این که حاضرم پروانه وکالتم را برای همیشه پاره کنم، حاضرم هرگونه مجازاتی را تحمل کنم.

اتهام واهی اقدام به فعالیت مسلحانه و صدور حکم اعدام برای یک معلم که در طول عمر کوتاه خود هرگز قلم را بر زمین نگذاشته بود، معلمی از پایین ترین طبقات اجتماع از شهر کردنشین و محروم کامیاران، نشانه ترس و جبن عجیبی است. ترس از ماهیت صلح آمیز، هدفمند و تاثیرگذار فعالیت های مدنی، فعالیت هایی که می توانند در بنیان خود دگرگون کننده باشند، راس هرم قدرت و تبعیض را نشانه بگیرند و آن چیزی را به ارمغان بیاورند که هیچ گاه خشونت و اسلحه نمی تواند: تثبیت دموکراسی از پایین ترین لایه های اجتماع و مطالبه حلقه های گمشده تاریخی، مطالبه آزادی، عدالت و برابری قومی. فرزاد، چراغ دانش در دست، به قلب تاریکی حمله کرده بود و این را قساوت ابلیس وار تاریکی بر نمی تابید.

فرزاد یک فعال مدنی بود، یک فعال صنفی، یک فعال قومی. فرزاد یک معلم بود و اگر بپذیریم که معلمان پیامبران بدون اعجازند، باید بگوییم پیام فرزاد را همه به روشنی شنیدند. صدایش در گوش جهان پیچید که " ما هم مردمانیم، ای کاش قصه کرد دیگر قصه آن زنی نباشد که سهمش از شوهر فقط ناسزای هر روزه است."

فرزاد در سحرگاه 19 اردیبهشت 89 در پای چوبه دار زندان اوین جاودانه شد، با طرح لبخندی در عکس ها، عکس های به جا مانده از او و کودکان کامیاران، در قاب تصویری در دستهای مهربان مادرش در لباس کردی.

فرزاد یک شاه ماهی بود که در سحرگاه 19 اردیبهشت به جریان آبی دریاها پیوست. .....

نسرین هزاره مقدم

عضو هیات تحریریه وبسایت حقوق معلم

 

گزارش مراسم‌های سومین سالگرد اعدامیان نوزده اردی‎‌بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در سومین سالگرد شهادت فرزاد کمانگر، روز "معلم آزاده" چندین مراسم در  نقاط مختلف برگزار شد که شرح دو مورد از آن در زیر می‌آید:

ادامه مطلب...
 

بیانیه نهادها و سازمانهاى حقوق بشر در سومين سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدى اسلاميان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سازمانها و نهادهای مدافع حقوق بشر ، آزاد اندیشان و تلاشگران راه عدالت اجتماعی و آزادى

سه سال پيش در سپيده دم روز يكشنبه ١٩ ارديبهشت ماه ، جمهورى اسلامى ايران ٥ تن از فرزندان برومند اين مرز و بوم را به جوخه اعدام سپرد. زندانيان سياسى كه پس از تحمل سالها زندان، شكنجه و اذيت و آزار، بدون محاكمه و بدون برخوردارى از كمترين حق يك زندانى كه حق دفاع از خود و حق داشتن وكيل در مراحل دادگاهى است اعدام نمود. و پس از گذشت سه سال از اعدام آنها از اعلام محل دفن آنان به خانواده هاى اين اعداميان خوددارى كرده است.

ادامه مطلب...
 

گرامی باد روز معلم آزاده | شعر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در سحرگاه یکشنبه، نوزدهم اردی‌بهشت ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و نه، دستگاه قضایی- امنیتی جمهوری اسلامی، فرزاد کمانگر، معلم کامیارانی را به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر -علی حیدریان، شیرین علم‌هولی، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان- بدون اطلاع وکلا و خانواده‌ها به صورت پنهانی در زندان اوین به دار آویخت.

این اعدام‌ها در شرایطی انجام شد که بر طبق قوانین جمهوری اسلامی نیز دستکم پرونده‌ی سه تن از نامبردگان، منجمله فرزاد کمانگر، در مرحله‌ی بازنگری (اعمال ماده‌ی ۱۸) قرار داشت.

ادامه مطلب...
 

گفتگوی با مهرداد کمانگر در سومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

برنامه افق صدای آمریکا گفتگوی با مهرداد کمانگر، برادر فرزاد کمانگر در سومین سالگرد اعدام این معلم آزاده انجام داده است برای تماشای آن اینجا کلیک کنید.

 

بازخوانی نامه‌ی بابا آب داد!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بازخوانی نامه بابا آب داد!، نامه ای از فرزاد کمانگر معلم اعدامی خطاب به دانش آمورانش با دکلمه یکی از همکارانش در ایران در سومین سالگرد اعدام وی در اینجا می توانید بشنوید. هم چنین متن این نامه را نیز در اینجا مشاهده کنید.

 

بهمن قبادی فیلم «فصل کرگدن» را به صانع ژاله و فرزاد کمانگر تقدیم کرد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بهمن قبادى، کارگردان سرشناس ایرانی، آخرین ساخته خود به نام «فصل کرگدن» را به صانع ژاله و فرزاد کمانگر تقدیم کرد.

صانع ژاله، فعال کرد و دانشجوی دانشگاه هنر تهران بود که در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ و درجریان راهپیمایی اعتراضی مردم ایران به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جان باخت.

فرزاد کمانگر نیز زندانی سیاسی کرد بود که اعدام شد.

ادامه مطلب...
 

مقاله گاردین: به یاد فرزاد کمانگر، معلم کُرد ایرانی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کمانگر، معلمی در منطقه کردستان ایران، به اتهام «محاربه» در ماه می ۲۰۱۰ اعدام شد.
این ماه، دومین سالگرد اعدام معلم دبستانی را در خود داشت که به خاطر حاضر نشدن برای مصاحبه تلویزیونی در مورد جرمی که مرتکب نشده بود، به بهای زندگی اش تمام شد.

فرزاد کمانگر، ۳۱ ساله بود که در جولای ۲۰۰۶ به اتهام همکاری با گروه مخالفین کُرد دستگیر شد. حکومت او را به «محاربه» متهم کرد. مادرش بر این باور است که تنها اتهام فرزندش «کُرد بودنش» بود و وکیل وی بر این حرف ماند که «شواهد کافی» علیه او نبود.

ادامه مطلب...
 
صفحه 1 از 9