ویژه سالگرد

نامه معلم زندانی رسول بداقی برای فرزاد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

روز ۱۹ اردبیهشت ماه سال ۸۹ معلم زندانی کُرد فرزاد کمانگر به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر به نامهای شیرین علم هویی، فرهاد وکیلی ،علی حیدریان  و مهدی اسلامیان در زندان اوین بدون  اطلاع وکیل و خانواده اعدام شدند. اعدام این ۵ زندانی سیاسی اعتراضات گسترده داخلی و بین المللی را به همراه داشت. برخی از شهروندان مناطق کردنشین  در روز ۲۳ اردیبشت ماه ( سال ۸۹ ) به نشانه ی اعتراض به این اعدامها در  اقدام به اعتصاب گسترده کردند.

همزمان با دومین سالگرد اعدام این معلم  ، رسول بداقی معلم زندانی در زندان رجایی شهر به مناسبت دومین سالگرد اعدام همکاری خویش نامه یی را نوشته است که از طریق یکی از فعالین حقوق بشری برای انتشار در اختیار کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران قرار گرفته است.

ادامه مطلب...
 

گزارشی از مراسم یادبود اعدامیان ۱۹ اردی بهشت در پاریس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در دومین سالگرد اعدامیان ۱۹ اردی بهشت مراسم گرامی داشت یاد ۵ زندانی سیاسی اعدامی در شهر پاریس برگذار شد در ابتدای جلسه یک دقیقه سکوت به احترام جانباختگان این روز انجام شد.

سپس مختصری از تاریخچه اعدام زندانیان سیاسی کرد در ایران، عراق، ترکیه و سوریه از سوی مجری برنامه قرائت شد، پس از آن سنویزیونی با نام اعدام بس است برای حضار در سالن پخش شد.

ادامه مطلب...
 

مرگ نامه فرزاد کمانگر / بهروز جاوید تهرانی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

شاید بجز مادر و قابله‌ای روستایی کسی دیگر نتواند به یاد آورد فرزاد در چه روزی بدنیا آمد، ولی آنچه ما از او می‌دانیم این است که در یکی از ماههای سال ۱۳۵۴ دیده به جهان گشود. درست است که تاریخ دقیق میلاد وی را کمتر کسی می‌داند ولی تاریخ اعدام فرزاد با کمتر گوش شنوایی نا‌آشناست.

(۱۹اردیبهشت ۱۳۸۹)

روزی که پنج شهید از بهترینهای این مرز و بوم خاک را با پیکر خویش تبرک نمودند. روزی که کبوتران حس پرواز از آشیان دلتنگی را نداشتند و کرکسان در آسمان بیداد می‌کردند. روز سردی در نیمه بهار که خاک زندان اوین شایسته نفرین شد.

ادامه مطلب...
 

بنیاد برومند: پیکر قربانیان اعدام‌های غیرقانونی را به خانواده‌ها برگردانید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در دومین سالگرد اعدام معلم کرد، فرزاد کمانگر، بنیاد برومند در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواستار همبستگی با خانواده‌هایی شده که از دسترسی به "اجساد عزیزانشان" باز مانده‌اند. به گفته این بنیاد، این خانواده‌ها از برگزاری مراسم سوگواری نیز محروم بوده‌اند.

در بیانیه بنیاد برومند آمده است: دو سال از سحرگاه هولناک ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ می‌گذرد. در این روز، جامعه حقوق بشر با خبر اعدام فرزاد کمانگر آموزگار ۳۴ ساله سنی مذهب و فعال حقوق بشر کردستان ایران روبرو شد. کمانگر که از ۲۸ مرداد ۱۳۸۵ زندانی بود، مخفیانه حلق‌آویز شد و در مکان نامعلومی دفن گردید. او در پی یک روند قضایی که هرگونه دادرسی عادلانه را به سخره گرفته بود، به اتهام عضویت در گروه مسلح پ. کا. کا. و «محاربه با خدا» اعدام شد. برای اقلیت حاکم که از تبعیض سود می‌برد، دست گذاشتن بر عضوی از یک اقلیت قومی و مذهبی آسان می‌نمود. آن‌ها امیدوار بودند که برای این کار از لحاظ تبلیغاتی بهای چندانی نپردازند.

ادامه مطلب...
 

نامە‌ی زانیار و لقمان مرادی به‌مناسبت دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و دیگر اعدامیان نوزده اردیبهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

زانیار و لقمان مرادی دو زندانی کرد کە در پی اعترافات اجباری محکوم بە اعدام شدەاند طی نامەی از داخل زندان بمناسبت دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و اعدام شدگان در ١٩ اردیبهشت ١٣٨٩ یاد و خاطرە آنها را گرامی داشتە و پایان اعدام را در ایران آرزو کردەاند. این دو زندانی سیاسی در متنی کە بدست سازمان حقوق بشر ایران رسیدە است با زیر سوال بردن اعدام و ترور و خشونت، نوشتەاند: "خشونت خشونت می آورد و خون، خون. تاکی صدای گلوله ها و سوگ برجنازه ها صدای هلهلە و شادی را خفه کند؟" زانیار و لقمان همچون فرزاد کمانگر بارها شکنجە شدە و تهدید بە تجاوز شدەاند.

ادامه مطلب...
 

گزارش برگزاری مراسم گرامی داشت جانباخته گان ۱۹ اردیبهشت در سلیمانیه عراق

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به همت تعدادی از خانواده جانباخته گان ۱۹ اردیبشت ماه و جمعی از خانواده زندانیان سیاسی کرد محکوم به اعدام و با همکاری فدارسیون سازمان مدنی جهان در تالار توار شهر سلیمانیه برگذار شد.

این مراسم ساعت ۱۹به وقت محلی با شرکت تعدادی از سازمانهاُ فعالین سیاسی و مدنی با شعار ۱۹ اردیبشت ماه روز مبارزه علیه اعدام برگزار گردید.

ادامه مطلب...
 

گولتان کشاناک: فرزاد و یارانش همواره در تاریخ مبارزاتی مردم زنده خواهند ماند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گولتان کشاناک از رهبران حزب صلح و دمکراسی که سفری چند روزه به سوئد داشت در گفتگو با تلوزیون نوروز از اعدام فرزاد و یارانش سخن گفت.

کشاناک گفت حق حیات حقی طبیعی و مقدس است و مجازات اعدام را شرم آور خواند.
ادامه مطلب...
 

پایتخت اقلیم کُردستان میزبان مراسم یادبود فرزاد کمانگر است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به مناسبت دومین سالگرد اعدام «فرزاد کمانگر» و چهار تن از فعالین سیاسی در زندان اوین، «سازمان زنان آزادیخواه کُردستان» به همراه «مرکز دیدبان کوردوساید» چاک «» مراسم یادبودی در پایتخت اقلیم کُردستان برگزار می‌کنند.

مدیر این مراسم در تماسی تلفنی به آژانس خبررسانی کُردپا گفت: امروز چهارشنبه، بیستم اردیبهشت‌ماه مراسم گرامی‌داشتِ دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر و دیگر زندانیان سیاسی در سالن اجتماعات «آلا» در شهر اربیل برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب...
 

گرامیداشت فرزاد کمانگر و شیرین علم هولی در نمایشگاه کتاب تهران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

تعدادی از فعالین مدنی در ۱۹ اردیبهشت، سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و مهدی اسلامیان، با در دست داشتن عکس آن ها در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، یاد این افراد را گرامی داشتند.

ادامه مطلب...
 
صفحه 2 از 9