یادداشت ها و مقالات

بچه ها! راه دریا از این طرف است/ سیامک تلخابی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گرامی باد ۱۹ اردیبهشت سالروز شهادت معلم آزاده، فرزاد کمانگر

فرزاد کمانگر که امسال سومین سالگرد شهادت او و چهار یار انقلابی‌اش را گرامی می‌داریم، معلمی بود شریف که با رنج و حرمان مردم خود زیست و غم بیشمار زحمتکشان سرزمین خود را داشت.

او معلم بود وبخشی از پربار‌ترین سال‌های زندگی وی که به شخصیت انقلابی و مردمی وی شکل داد، یادگار این دوران است. سالیان تدریس در کامیاران، او را با دنیای زیبا و معصومانه کودکان کرد پیوند داده بود. صمیمتی که در کلام و نوشته‌های او موج می‌زد طنین آن روزگاران و آن خنده‌ها و شیطنت‌های شیرین و بی‌ریای کودکان را داشت.

ادامه مطلب...
 

آینده از آن بی کفن خفتگان است ‫/ از سری نامه های منتشر نشده فرزاد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در حالی که چهل روز از اعدام غیرقانونی و غیرانسانی ۵ زندانی عقیدتی ‫(فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان، شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان‫) در زندان اوین می گذرد، دستگاه امنیتی همچنان از پس دادن پیکرهای آنان خودداری می کند و البته استانداری کردستان مدعی دفن پیکرها بصورت گمنام شده است، در چلهم این جان باختگان و به مناسبت "بی کفن خفتگی" این افراد، نامه ای منتشر نشده از معلم جان باخته فرزاد کمانگر از سوی خبرگزاری هرانا انتخاب و منتشر می شود‫.

ادامه مطلب...
 

یک هفته گذشت / نامه آتنا بهمنی به فرزاد کمانگر (به همراه فایل صوتی)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

آتنا بهمنی دانش آموز محروم از تحصیل و دختر سما بهمنی فعال حقوق بشر در بند نامه ای را به مناسبت اعدام فرزاد کمانگر معلم جانباخته نگاشته و به خبرگزاری هرانا ارسال نموده است که این نامه به در خواست وی به دو صورت متنی و صوتی منتشر می شود.

متن نامه آتنا بهمنی به قرار زیر است:

یک هفته گذشت، درست یک هفته، از همان روزکه پرندگان نیز در آواز سحر گاهشان تو را سپاس گفتند و دسته دسته قاصدک با نام تو به پرواز در آمدند.

یک هفته گذشت از روزی که فرشته ها اسم تو را روی خورشید نوشتند، کسی که شکفتن را به غنچه ها آموخت و همان کس که زندگی را سر مشق میکرد و همیشه ریاضیات عشق ورزیدن می آموخت.

ادامه مطلب...
 

به یاد فرزادها و فرهادها ، نامه صالح کهندل از زندان گوهردشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

صالح کهن دل زندانی سیاسی محبوس در بند 4 زندان رجایی شهر کرج که پیشتر در بند 209 زندان اوین با فرزاد کمانگر، علی حیدریان و فرهاد وکیلی هم بند بوده است، نامه ای را در محکومیت اعدام 5 زندانی سیاسی در روز 19 اردیبهشت ماه به خبرگزاری هرانا ارسال کرده است که متن آن به قرار زیر است:


به نام خدا و به ياد فرزادها وفرهادها


باز هیولای ضد بشر به وظیفه شیطانی خود عمل کرد و خون شریفترین فرزندان وطن را از پیاله حامیان بین المللی اش نوشید. حاکمیت خون خوار که حتی جرات تحویل جنازه ها را ندارد  و وحشت سراپایش را گرفته به اصطلاح، دادستان خود را به صحنه فرستاده تا از یک طرف با اتهامات تروریستی اعدام ها را ابلهانه توجیح کند

ادامه مطلب...
 

فرزاد، پرومته یا مسافر آسمان/ حمید مهرآذر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به چه می اندیشی ای سردار، برسردار؟ آن گاه که درآن سحرگاه شوم دژخیمان به سوی دار می بردندت به چه اندیشیدی ودرکدامین کشتزارها خرامیدی؟ آیا به چهره ی دژخیمان لبخند زدی ازانجام وظیفه ای  که خدایان شان برعهده شان نهاده بودند یا نه سخت وصعب همچون کوه، چشم درچشم سرنوشت حتی این خدایان حقیر زمینی را به هیچ انگاشتی وبرطناب دار بوسه زدی؛ طنابی که روزی در هنگامه ی تولد ازجایگاه بلند و باشکوه خود در آسمان ازآن به پایین آمده بودی واینک چه زود دوباره به تختگاه رفیع خود نزد نگاهبانان عظمت آسمان بازگشتی تاآسمان را غرق شور وسرور وشادی کنی.

اما زمین درسوگ تو می گرید ای مسافر آسمان! زمین دلمرده خشنود ازتحمل سنگینی عظمت پاهایت به خود امید رویش می داد تا آن هنگام که طناب دژخیم به آسمانت برد وپاهایت از دوش زمین برداشته شد. ببین که چه سخت زمین رابه سوگ بردی واشک را درچشمان جاری ساختی!

ادامه مطلب...
 
صفحه 1 از 15