یادداشت ها و مقالات

برای مادران عزادار و مادر فرزاد کمانگر / فروغ سمیع نیا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

هر شنبه که مادران عزادار برای رساندن صدایشان به دنیا و حمایت از فرزندانشان در پارک لاله جمع می شوند ناخودآگاه به یاد سالهای طولانی و ستمی که بر مادران این سرزمین رفته می افتم مادران همیشه عزادار ایران که سالها با اجساد کشته شده فرزندانشان در خیابان و یا زندانها روبه رو میشوند مادرانی که گاه حتی حق دیدار اجساد فرزندان و وداع با آنها را نیافته اند و مادرانی که در انتظار آزادی فرزندان در بیرون از زندان سالها ایستاده اند ٬آری ایستاده اند و مقاومت کرده اند.

چند روز پیش یکی از همین مادران در نامه ای که زخم فرو خورده مادران ایرانی را در خود داشت از روزهای سختی که بر او رفته سخن گفت و دست یاری و اتحاد به سوی زنان دراز کرد. مادری که چهار سال را در انتظار آزادی پسرش و با نگرانی حکم اعدام او سپری کرد حکمی که این زمان رابه چهار سال انتظار و اضطراب تبدیل کرد. مادر فرزاد کمانگر ٬ معلمی از دیار کردستان که با حکم اعدام در زندان به سر میبرد .

ادامه مطلب...
 

سلام مادر / محمد اصغری

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سلام مادر
برای اولین کلامی که می خواستم برایت بنویسم دنبال واژگان کردی می گشتم ،بعضی مواقع هم با خودم تمرین میکردم که تبریک آزادی فرزاد را کردی بگویم،چون شک ندارم که فرزاد آزاد خواهد شد …
اما پیامت را که خواندم تمام واژه ها را فراموش کردم ..شما با زبان تمام زجرکشیدگان سخن گفته بودید :
به زبان یک مادر …
پس از واژگان کردی صرف نظر کردم اما از شما می خواهم اجازه دهید همچون فرزاد صدایتان کنم:
دایه سلام

ادامه مطلب...
 

سلام مادر- مادر فرزاد و همه جوانان غیرتمند این سرزمین / نوشته ای از سمانه عابدینی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سلام مادر ، مادر فرزاد و همه جوانان غیرتمند این سرزمین.
مادرم پیامت را شنیدم وخواستم بگویم در کنارت هستم .
مادرم ، فرزادت را ندیده ام اما میدانم که بزرگ است و بزرگوار … میدانم که  در این سرزمین تلاشش جز به آزادی و برابری نبوده است.
مانند تو مادر نیستم اما عشق  را میفهمم و بی تابی مادران را در فراغ فرزندانشان بسیار دیده ام.

ادامه مطلب...
 

پیام مادر فرزاد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مادر فرزاد به همۀ مادران و خواهرانی که عزیزانشان را از دست داده اند و به مادرانی که عزیزانشان مثل وی گرفتار این بلا شده و در زندان هستند پیام میدهد که خودمان برای این عزیزانمان کاری بکنیم .

بعد ادامه می دهد: تمام جوانانی که اعدام شدند و دارند اعدام می شوند و یا آنهایی که هم اکنون در زندانها هستند همه برادران و خواهران من و فرزندان من هستند همچنانکه فرزاد فقط فرزند من نیست. من بارها این را اعلام کرده ام او فرزند همۀ مردم است. انسانها با هم فرق ندارند چه فارس، چه کرُد، چه عرب یا ترک همه انسان هستند و آزادی و حرمت می خواهند، ولی با چه کسی باید صحبت کرد، کجا، چگونه ؟

ادامه مطلب...
 

قمار در زندان / عابد توانچه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

مسئولين زندانها هميشه اعتراف مي کنند که در زندان جلوي سه چيز را نمي توان گرفت. مواد، لواط و قمار. مسئولين زندانها همگي دو رو و دروغگو هستند اما اين شايد يکي از معدود حرفهاي درستي باشد که از دهانشان بيرون مي آيد. زندانهاي ايران با مواد، لواط و قمار عجين شده اند.

ادامه مطلب...
 
صفحه 6 از 15