مواضع و بیانیه ها

اظهار تأسف شديد از تداوم اعدام سياسی مخالفان در ايران، اطلاعيه شورای فعالان ملی – مذهبی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

حکم اعدام بالاترين حکم قضايی است، حکمی غيرقابل بازگشت در صورت هر گونه خطا و اشتباه. اما ارزش جان آدمی تا بدانجاست که در تفکر دينی نيز، به تعبير امام علی، دادرسی روز قيامت از رسيدگی به خون‌های ريخته شده آغاز می‌شود.
اجرای ناگهانی حکم اعدام پنج نفر از هم‌وطنان کرد، جدا از جنبه بنيادی انسانی و دينی ياد شده، از منظر سياسی نيز از چند جنبه قابل تأمل است:

* در روند بررسی، صدور و اجرای حکم اين هم‌وطنان کرد، آيين دادرسی مصوب خود حاکميت نيز رعايت نشده است. اخبار مکرر و نامه‌های برخی از همين زندانيان مبنی بر اعمال فشار برای گرفتن اعتراف؛ عدم حضور مؤثر وکيل در روند پرونده؛ غيرعلنی بودن دادگاه و عدم تشکيل آن در حضور هيئت منصفه (که شرط ضروری بررسی هر پرونده سياسی است)، عدم رسيدگی به خبرهای مکرر مبنی بر اعمال فشار بر اين زندانيان که موجب اعتراض برخی از آنان نيز شده بود؛ عدم اطلاع و حضور وکيل و خانواده در هنگام اجرای حکم و...؛ گوشه‌هايی از اين برخوردهای غيرقانونی است.

ادامه مطلب...
 

اتحاديه اروپا اعدام های نوزده اردی بهشت را شديداً محكوم كرد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اتحاديه اروپا اعدام سبعانه پنج زندانى سياسى در نوزدهم اردی بهشت را به شدت محكوم كرد و خواهان لغو اعدام دو زندانى سياسى به نام هاى زينب جلاليان و حسين خضرى شد.

بر همین اساس كاترين اشتون گفت اتحاديه اروپا اعدام های اخیر 5 نفر را ”شديدا محكوم مىكند“.

خبرگزارى فرانسه با مخابره اين خبر افزود: در بيانيه كاترين اشتون گفته شده است ”اتحاديه اروپا اعدامهاى صورت گرفته، شيرين علم هولى، فرزاد كمانگر، على حيدريان، فرهاد وكيلى و مهدى اسلاميان در 9 مه 2010 در زندان اوين را شديدا محكوم مىكند“ .

ادامه مطلب...
 

پرسش‌های کانون مدافعان حقوق بشر درباره اعدام های نوزده اردی بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کانون مدافعان حقوق بشر ضمن محکوم کردن اعدام های مخفیانه ی نوزده اردی بهشت، درباره ی این واقعه سوالاتی از آیت الله صادق لاریجانی پرسیده است:

ریاست محترم قوه قضاییه
حضرت آیت الله صادق لاریجانی
با سلام و احترام،

درسحرگاه نوزده اردیبهشت ماه خبر اعدام ۵ جوان – که اکثر آنها از خطه کردستان بودند- موجبات شگفتی و تاسف مدافعان حقوق بشررا فراهم نمود.

ادامه مطلب...
 

محکومیت اعدام فرزاد کمانگر از سوی اتحادیه معلمان سوئد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اتحادیه معلمان سوئد با انتشار بیانیه ای نسبت به اعدام فرزاد کمانگر، معلم ایرانی، اعتراض کرده و اعدام وی به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر در نوزدهم اردی بهشت را جادثه ای تراژیک خوانده است.

متن بیانیه ی مذکور در پی می آید.

فعال اتحادیه ای در ایران اعدام شد!

ادامه مطلب...
 

بیانیه ی مادران عزادار در محکومیت اعدام های اخیر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
متاسفانه با خبر شدیم که حکومت اسلامی پنج نفر از زندانیان سیاسی (شیرین علم‌هولی، فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و مهدی اسلامیان) را که به اتهامات واهی و خارج از موازین قانونی و انسانی به اعدام محکوم کرده بود ، مظلومانه و حتا بدون اطلاع وکلا و خانواده هایشان اعدام کرده است .
گرچه ما و بسیاری از آزاد اندیشان و آزادی خواهان جهان بر این نکته اذعان داریم که هرشخصی هر گونه جرمی را مرتکب شده باشد نمی توان خارج از موازین انسانی ، قانون ، تمدن و عرف ، به محاکمه ی وی نشست و اعدام را که پایان دادن به زندگی انسانی به دست دیگر انسان هاست نوعی از کشتار و خونریزی می دانیم .اما سال هاست که حکومت اسلامی از راه های مختلفی دست به خشونت و اعدام و نسل کشی سیاسی زده  و بر شمار مادران عزادار و خانواده های داغ دیده می افزاید.
ادامه مطلب...
 
صفحه 3 از 20