گفتگوها

خلیل بهرامیان می گوید فرزاد کمانگر بی گناه اعدام شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

جعفری دولت آبادی پس از آنکه جانشین سیعد مرتضوی، خبرساز ترین مقام قضایی ایران شد و بر کرسی دادستانی تهران نشست، شاید کسی گمان نمی کرد تنها پس از گذشت چندماه، او خود خبرساز تر از سعید مرتضوی در عرصه های سیاسی و خبری ظهور کند. پس از خبر اجرای حکم اعدام برای دو زندانی سیاسی در آستانه بیست و دوم بهمن ماه سال گذشته و سپس پنج زندانی دیگر در آستانه سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد، اینک جرم خواندن بیاینه ها و اظهارات رهبران جنبش سبز در محکومیت اعدام ها و همچنین خبر قطی شدن بیست حکم اعدام دیگر، بار دیگر جعفری دولت آبادی را صدر نشین خبرها کرده است.

سخنان دادستانی تهران در مورد پرونده اعدام زندانی و همچنین ارزیابی حقوقی سخنان جعفری دولت آبادی در مورد مصاحبه خانواده ها و وکلا با رسانه های خارجی و جرم خواندن بیاینه ها و اظهار نظرهای موسوی و کروبی در مورد اعدام ها، موضوع گفتگوی جرس با خلیل بهرامیان وکیل پرونده اعدام شدگان است.

ادامه مطلب...
 

اگر امروز در برابر کشتارها در ایران سکوت کنند، فردا تاوان می‌دهند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اعدام زندانیان سیاسی در زندان اوین به واکنش گسترده ای روبه‌رو شده است.

ایرانیان خارج از کشور در سراسر جهان با شرکت در تجمعاتی به ویژه در مقابل نمایندگی‌های جمهوری اسلامی به این اقدام شدیداً اعتراض کردند و در داخل کشور نیز تجمع‌ها و حرکت‌های اعتراض‌آمیزی برگزار شد.

در کنار همه اینها ده ها تن از اساتيد و روشنفکران ایرانی ساکن آمريکا و اروپا نیز در بيانيه ای با محکوم کردن اعدام های اخير در ايران از سازمان های بين المللی و سازمان ملل متحد خواستند «جمهوری اسلامی را در اعدام‌های دسته‌جمعی مخالفان سياسی مسئول و مقصر بشناسند.»

ادامه مطلب...
 

اعتصاب در شهرهای کردنشین در اعتراض به اعدام های سیاسی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

روز پنجشنبه اعتصاب عمومی در چند شهر کردنشین در اعتراض به اعدام های اخیر جلوه مشهودی داشته است. سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار، از این اعتصاب و همصدایی بی‌سابقه شهروندان کرد و غیرکرد در اعتراض به اعدام ها سخن می‌گوید.

اعتصاب در چند شهر کردنشین، روز پنجشنبه در اعتراض به اعدام ۵ تن از زندانیان سیاسی و خطر اعدام ۲۰ تن دیگر صورت گرفته است. در روز یکشنبه گذشته (۱۹ اردیبهشت / ۹ مه)  پنج زندانی سیاسی، که چهار نفر آنان کرد بودند، در زندان اوین اعدام شدند. این پنج نفر عبارت بودند از فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان. با اعدام پنج زندانی، شمار اعدام‌شدگان سیاسی پس از انتخابات سال گذشته در ایران، به هشت تن رسید. برای  ۱۷ زندانی کرد و سه زندانی غیرکرد دیگر نیز حکم اعدام صادر شده است.

ادامه مطلب...
 

برادر فرزاد کمانگر: مقام‌های قضایی قول آزادی فرزاد را داده بودند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سحرگاه روز یکشنبه پنج زندانی را به اتهام در «گروهک های ضد انقلاب» را در زندان اوین تهران اعدام شدند که چهار تن از آنان، از جمله فرزاد کمانگر، مرتبط با گروه پژاک معرفی شده‌اند؛ مهرداد کمانگر، درباره اعدام برادرش به رادیو فردا گفت‌وگو کرده است؛ مهرداد کمانگر می‌گوید خبر اعدام برادرش را دوستانش از روی سایت‌ها به وی اطلاع داده‌اند؛  برادر فرزاد کمانگر همچنین می‌گوید که مقام‌های قضایی پیش از این قول آزادی وی را داده بودند. من شنیده‌ام که آقای خلیل بهرامیان، وکیل آقای فرزاد کمانگر رفته‌اند که در مورد صحت و سقم قضیه مطمئن شوند. شما خبر را از کجا دریافت کردید، آقای کمانگر؟

مهرداد کمانگر- من در کمال خونسردی به شما اعلام می‌کنم. نمی‌دانم شما برنامه زنده دارید. اخبار به گوش من رسیده به گوش همه خانواده رسیده. این آتشی است که خودشان روشن کرده‌اند. باید خودشان هم پایش بایستند. تمام سیستم اطلاعات، سیستم قضایی همه باید جوابگو باشند. این لحظه به بعد همه باید جوابگو باشند. اگر خبر موثق باشد. از چند سایت خبری مطلع شدیم. چند نفر دوستان تهران و خارج از کشور با ما تماس گرفتند. خبر سایت‌ها را به ما دادند.

ادامه مطلب...
 

وکیل فرزاد کمانگر: این پرونده‌ها هیچ‌وقت مختومه نمی‌شوند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سحرگاه روز یکشنبه پنج زندانی به اتهام عضویت در "گروهک های ضدانقلاب" در زندان اوین تهران اعدام شدند که چهار تن از آنان، از جمله فرزاد کمانگر، مرتبط با گروه پژاک معرفی شده‌اند؛ مهرداد کمانگر درباره اعدام برادرش به رادیوفردا گفت‌: برادرش "هیچ ارتباطی با هیچ جریان سیاسی نداشت و همه اینها پرونده بود. فقط قصد و نیت شان این بود که فعالان مدنی کرد را قربانی کنند."

خلیل بهرامیان، وکیل فرزاد کمانگر به رادیو فردا می گوید از اعدام موکلش بی خبر بوده است...

وی در مورد اجرای حکم فرزاد کمانگر می گوید: ساعت حدود ده و خورده ای به من یک تلفن شد که مورد تردیدم واقع شد. رفتم به مراجعی که می باید می رفتم، مثل اجرای احکام دادگاه انقلاب، آنجا سووال کردم، گفتند پرونده پیش ما نیست و ما خبر نداریم. از آنجا رفتم به مراجع دیگر و در نهایت حدود ساعت یک و نیم دو بعد از ظهر رفتم به دفتر دادستانی کل کشور که ببینم درخواست من برای رسیدگی به درخواست تجدید نظر در جهت اجرای ماده ۱۸ قانون تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب چه شده است. گفتند هنوز پرونده به این جا نرسیده است. در حالی که تا این پرونده رسیدگی نمی شد و پس از تشخیص حکم تایید نمی شد یا نقض نمی شد، نمی بایست این پرونده اجرا می شد. چون این حق قانونی متهم بود. معلوم شد که آقای دادستانی تهران این پرونده را وقتی که آقای شاهرودی درخواست می کند، گزارش تهیه شود، همانطور پرونده آنجا می ماند، هیچ اقدامی صورت نمی گیرد تا دادستان جدید می آید و این پرونده را در یکی از گنجه های کشوهای دادستان تهران پیدا می کند، می بیند که پرونده آنجا دارد خاک می خورد و دست معاونش داد که تصمیم بگیرد و برای آقای دادستان یک گزارش تهیه کند. ایشان هم حدود یک ماه و خورده ای معطل کرد و بعد فرستادند پیش آقای دادستان که تقریباً نزدیک های عید بود. گفتند پیش دادستان است. کاری ندارم که ایشان خوانده یا نخوانده، که خواه ناخواه پرونده می بایست -با توجه به تجدید نظر خواهی من و نامه دادستانی کل کشور به اینکه پرونده را بفرستند آنجا- به دادستانی کل کشور فرستاده می شد که این کار صورت نگرفته و این حکم اجرا شده است. این وضعیت پرونده است.

ادامه مطلب...
 
صفحه 1 از 3