گزارش مراسم‌های سومین سالگرد اعدامیان نوزده اردی‎‌بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در سومین سالگرد شهادت فرزاد کمانگر، روز "معلم آزاده" چندین مراسم در  نقاط مختلف برگزار شد که شرح دو مورد از آن در زیر می‌آید:


منچستر
در شهر منچستر گردهمایی ای با شرکت نمایندگان احزاب و سازمان‌های مدنی کردستان به مناسبت گرامیداشت جانباختگان ۹ می  برگزار شد.

به منظور محکوم ساختن اعدام پنج فعال انقلابی "فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان،  شیرین علم‌هولی و مهدی اسلامیان" از سوی جمهوری اسلامی ایران در ۹ می سال ۲۰۱۰، مراسمی ویژه در شهر منچستر انگلیس برگزارگشت.

علی‌رغم وضعیت بد آب و هوایی و بارش شدید باران، با جوش و خروش هرچه تمامتر در مراسم حضور بهم رساندند. همچنین اعضا و طرفداران چندین حزب، کمپین روزنامه‌نگاران شرق کردستان و شماری از آزادی خواهان در این مراسم حضور یافتند.

سکوت به پاس احترام به همه جانباختگان راه ازادی
سخنرانی نماینده  احزاب  و نماینده کمپین روزنامه نگاران  کردستان  
سرود خوانی و شعر سرایی  

سلیمانیه
این مراسم از سوی "جمعیت حقوق‌ بشر کرد ـ اروپا و خانواده‌های شهدای ۱۹ اردیبهشت" برگزار شد.

همچنین پیام "جمعیت حقوق بشر کرد ـ اروپا" توسط جهانبخش احمدی قرائت شد. طی این پیام خواسته می‌شود که حکم اعدام فعالان سیاسی و مدنی لغو و پیکر جانباختگان ۱۹ اردیبهشت به خانواده‌هایشان تحویل داده شود.

در بخشی دیگر از پیام بر تداوم حمایت مستمر از زندانیان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران , از جمله عدنان حسن‌پور و محمد صدیق کبودوند، خسرو و مسعود کردپور تاکید شد. همچنین خواسته شد که به قتل‌عام کولبران کرد درمناطق مرزی خاتمه داده شود.

گزارشی در خصوص موارد نقض حقوق بشر در ایران خوانده شد که به آمار اعدامها و روزنامه‌نگاران زندانی  و همچنین قتل‌عام کاسبکاران کرد در مناطق مرزی، پرداخت. همچنین بر تضییع فاحش حقوق زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.

هم چنین پیام خانواده جان باختگان ۱۹ اریبهشت و زندانیان سیاسی قرائت شد.

در خاتمه  ویدیویی از اشعار "جلال ملکشاه" شاعر  کرد در مورد جانباختگان ۱۹ اردیبهشت نمایش شد و هنرمند  کرد "نجم‌الدین غلامی" هم با اجرای آهنگ‌های خود، فضایی مملو از احساسات و شور و هیجان به مراسم بخشید.