ویژه سالگرد

معلمان ایران، خنده‌برلب و خونین‌دل

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

هفته معلم در ایران به‌پایان می‌رسد و جملات کلیشه‌ای که معمولن طی روزهای دوازدهم تا هجدهم اردی‌بهشت در مقام قدردانی و تجلیل به آموزگاران گفته می‌شوند، تا سال دیگر در پستوها خاک خواهند خورد. از نیم قرن پیش در چنین روزهایی که گلوله‌ای سربی بر پیشانی آموزگاری به نام «ابوالحسن خانعلی» نشست و سنگ‌فرش بهارستان را خونین کرد تا دو سال پیش که معلمی دیگر به نام «فرزاد کمانگر» سربه‌دار شد و جامعه فرهنگیان ایران را سیاه‌پوش کرد، این صنف که ستون بنیادین انتقال علم و فرهنگ و ادب به نسل بعد در هر جامعه‌ای به‌شمار می‌رود، روز خوش به خود ندیده‌است.

ادامه مطلب...
 

دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر در گفتگو با مهرداد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فرزاد کمانگر معلم کامیارانی دو سال پیش در چنین روزی در زندان اوین به همراه دو هم پرونده ای خود فرهاد وکیلی و علی حیدریان و دو زندانی سیاسی دیگر به نامهای شیرین علم هولی و مهدی اسلامیان به صورت مخفیانه اعدام شد، در دومین سالگرد اعدام مخفیانه فرزاد کمانگر، معلم کرد در زندان اوین خبرگزاری هرانا گفتگویی با برادر این معلم انجام داده است.

ادامه مطلب...
 

فراخوان برگزاری مراسم یادبود اعدامیان نوزده اردی‌بهشت در پاریس

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بمناسبت دومین سالگرد شهادت شهیدان ؛ فرزاد کمانگر،شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی، علی حیدریان، مهدی اسلامیان، که به دست رژیم جمهوری اسلامی ایران در زندان اوین تهران اعدام شدند ، در روز دوازدهم ماه می مراسمی در" مرکز فرهنگ و هنر کورد " در پاریس برگزار خواهد شد .

ادامه مطلب...
 

حملات گسترده سایبری به تارنمای یادمان فرزاد کمانگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

خبرگزاری هرانا – در دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر، تارنمای یادمان وی مورد حملات گسترده سایبری قرار گرفت.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، از صبح امروز ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۹۱ حملات گسترده سایبری از سوی عوامل ناشناس موجب شد تا فعالیتهای وب سایت یادمان فرزاد کمانگر که مجموعه گزارشات و مراسمات این روز را پوشش می دهد مختل شده و وب سایت موقتا از دسترس خارج شود.

ادامه مطلب...
 

گرامی باد ۱۹ اردیبهشت/ سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، روز معلم آزاده

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در آستانه دومین سالگرد اعدام فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همگام با سایر گروههای مدنی و مدافع حقوق بشر «۱۹ اردیبهشت، روز معلم آزاده» را با یاد فرزاد کمانگر، معلم و فعال حقوق بشر و بعنوان یک قربانی نقض حقوق بشر با صدور یک اطلاعیه مطبوعاتی گرامی داشت، این تشکل همچنین بر لزوم اعلام محل دفن اعدام شدگان در کنار تعقیب مسئولین خاطی این پرونده در دستگاههای قضایی و امنیتی تاکید کرد.

ادامه مطلب...
 

ساعت ها به وقت انسانیت خواب است / داوودقائد رحمتی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به خاطر فرزاد :
«آغار انسانیت ،خطر کردن،اندیشیدن وشک کردن است،به انسانیت خطر کنیم و زنجیر را از پای این فرهنگ ظلم پیشه وانسان ستیز
فرو فکنیم زیرا که هیچ چیز مهم تر از جان وحقوق انسان ها نیست.هیچ کس مجاز نیست جان میلیون ها انسان را پای ساخته های
ایدئولوژی وخودکامگی خود قربانی کند.همه افراد زاده شده در هر نقطه ای و با هرزبانی شهروندان آزاد و برابر هستند،کرد ،فارس،

ادامه مطلب...
 

فرزاد کمانگر؛ شبانه‌ی دیگری از افسانه‌‌های بهرنگی!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اگر چنان‌چه غلام‌حسین ساعدی در نامه‌اش به جلال آل‌احمد درست گفته باشد که: «صمد بهرنگی در رود‌خانه‌ی ارس غرق شد»، و ساواک نقشی در غرق شدن بهرنگی نداشته باشد، باید گفت که گردانندگان دستگاه امنیتی پهلوی‌ها از عقلانیت بیش‌تری نسبت به هم‌تایان خود در حکومت آخوندها برخوردار بوده‌‌اند که دور و بر کشتن صمد بهرنگی نگشته‌اند. حکومتی که بابت خواندن و رد و بدل کردن کتاب‌های صمد بهرنگی احکام چندساله در دادگاه‌های نظامی صادر می‌کرد و تعدادی از دوستان و هم‌فکران بهرنگی را هم پای چوبه‌ی دار فرستاده بود و در درازنای ده سال، از هنگام غرق شدن صمد بهرنگی در شهریور ۱۳۴۷ تا  سقوط‌‌ سال ۱۳۵۷، حتا به تکذیب فعل ناکرده‌ی خود هم نپرداخت؛ لابد چیزی می‌دانسته، که ته‌ریش‌دارهای داغ به پیشانی قلعه‌ی اوین ندانستند، که فرزاد کمانگر را کشتند.

ادامه مطلب...
 

۱۹ اردیبهشت سندی معتبر بر ماهیت ضد کارگری خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

 روز ۱۹اردیبهشت ماه سال۱٣٨۴ساعت ۱۰صبح .عده ای چماقدار با دهها اتوبوس شرکت واحد بطور سازماندهی شده در میدان حسن آباد تهران مسقر شدند.اکبر عیوضی که بعدها به عنوان نماینده کارگران جمهوری اسلامی ایران به ژنو رفت در جمع چماقدارها گفت یکساعت فرصت دارید و هر کاری میخواهید بکنید. دستور حمله به سندیکای کارگران شرکت واحد راصادر کرد.

ادامه مطلب...
 

آنچه در اوین بر فرزاد و دیگران گذشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
با گذشت دو سال از اعدام فرزاد کمانگر و چهار زندانی سیاسی دیگر در زندان اوین، هنوز روایات و ناگفته‌های بسیاری در خصوص نحوه اعدام و آخرین روزهای زندگی آنها وجود دارد. کاملا مشخص نیست پیش از اعدام در زندان اوین بر این پنج نفر چه گذشته است؟ زندگی آن‌ها در دوران زندان چگونه بوده و به چه فعالیت‌های مشغول بوده‌اند؟

چند هفته بعد از اعدام این افراد عکسی از فرزاد کمانگر، ‌علی حیدریان و چند نفر دیگر که آنها را با پوشش لباس ورزشی در حیاط زندان اوین نشان می‌داد منتشر شد. یکی از آن چند نفر، آرش علایی، پزشک ایرانی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در ایران است که در عکس کنار فرزاد کمانگر نشسته است. این عکس در نشریه "آوای اوین" به چاپ رسیده است؛ نشریه‌ای که به گفته آرش علایی شاید اولین تجربه روزنامه نگاری در زندانهای جمهوری اسلامی است.

ادامه مطلب...
 
صفحه 3 از 9