یادداشت ها و مقالات

وصيت (٢)، شعری پيش‌کش فرزادهای کمانگر، ويدا فرهودی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به يادت هست می‌جـُستی نشان از من؟ بيا بنگر / کسی ديگر نـبتواند مرا سازد نهان، مادر / بگو با خواهر، آزادی اگر جوشد ز فريادی / گشايد شعله‌وش راهی که من دادم نشان، مادر

بيا امشب، نگاهم کن فراز آسمان مادر
که مهمانم و می مانم به بزم اختران، مادر

مبادا اشک بگشايی که رَستم من ز تنهايی
و با "سهراب" وُ با "اشکان"، شدم هم آشيان، مادر

چرا ناخن کشی بر رو، کـــَنی در سوگ من گيسو
به شادی هلهله سر کن، شد ستم بی زمان، مادر

ادامه مطلب...
 

بالا بلندان همیشه در اوج اند/ علی کلایی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

در آغاز نازی‌ها سراغ کمونیست ها را گرفتند تا با خود ببرند و سر به نیست کنند. من سکوت کردم و لام تا کام حرف نزدم چون کمونیست نبودم. بعد (از کمونیست ها) در نخ اتحادیه‌های کارگری رفتند اما چون در شمار آنان نیز، نبودم سکوت کردم. یهودی‌ها را که هدف گرفتند بازهم واکنشی نشان ندادم چون یهودی نبودم. تا اینکه سر وقت خودم آمدند...وقتی خودم را دستگیر کردند... دیگر کسی نبود تا صدایی به اعتراض برآرد...

دیوارهای سلول 44 بند 209 زندان اوین مردی را به خاطر دارند که در ماه چهار یا پنج از سال 86 هجری خورشیدی بر دیوار سلولش متن بالا را نگاشت. متن را نگاشت و زیرش را امضا کرد. فرزاد کمانگر.

ادامه مطلب...
 

بمبهايي كه فرزاد كمانگر گذاشت، با تأخير عمل مي كنند!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

فرزاد كمانگر، معلم ساده مناطق محروم كردستان را صبح امروز يكشنبه اعدام كردند؛ به جرم "بمب گذاري"! به همراه او چهار تن ديگر از شهروندان كرد را نيز به همين اتهام اعدام كردند. چيز غريبي نيست! وقتي يك ملت را "فريب خورده" مي نامند و وقتي سران جنبش سبز را "عامل صهيونيست ها" مي خوانند، نبايد هم توقع داشته باشيم كه يك معلم ساده را با اتهامي بهتر از اين به دار بياوزيزند؛"بمبگذار"!

به عقيده من، "فرزاد كمانگر" بمب گذار بود، منتها هم بمبي كه كار گذاشت متفاوت از بمبهايي است كه مي گويند و هم زمان عمل كردن آن بمبها هنوز فرا نرسيده است! او از آن بمب هايي نكاشته كه ويران مي كنند، كه منفجر مي شوند و كساني را به كشتن مي دهند. او در دل كوچولوي دهها بچه ي روستايي اين ديار مصيبت زده، بذر آگاهي و عشق كاشته است. اين بذر، كه بمبي جادويي است، مخرب و ويرانگر نيست، سازنده است و ديرپا.

ادامه مطلب...
 

نامه ای به فرزاد کمانگر و تمام کمانگرهای گمنام | آتنا بهمنی دانش آموز اخراجی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

آتنا بهمنی دانش آموز اخراجی بندر عباس و دختر سما بهمنی فعال حقوق بشر که هم اکنون به دلیل فعالت حقوق بشری در زندان مهاباد به سر می برد در نامه ای به فرزاد کمانگر معلم اعدامی کرد، روز معلم را به وی تبریک گفته است.

ادامه مطلب...
 

نوشتاری از حامد روحی نژاد به مناسبت روز معلم

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

حامد روحی نژاد، دانشجوي فلسفه دانشگاه شهيد بهشتي، که پیش از انتخابات بازداشت شده بود در دادگاه های جمعی و نمایشی پس از حوادث انتخابات به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی ایران، محکوم به اعدام شد. بعد ها حکم روحی نژاد در دادگاه تجدید نظر به ده سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

ادامه مطلب...
 
صفحه 4 از 15