مواضع و بیانیه ها

اطلاعیه شماره یک ستاد مردمی بزرگداشت شهدای راه آزادی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

گر باد سرد و ویرانگر پاییز هیچ شاخه و برگی بر درختان نگذاشت

باغبان را غمی نیست

ریشه ها در خاکند و بهاران در ره.

ضحاکان زمان بار دیگر برای تدوام بقای خویش دست خویش را به خون جوانان این میهن آغشته کردند ، آنان روز یک شنبه مورخ 19 اردیبهشت ماه چهار مبارز کرد راه آزادی به نامهای شیرین الم هوئی ، فرزاد کمانگر ، فرهاد وکیلی و علی حیدریان و یک فعال سیاسی دیگر به نام مهدی اسلامیان را در کمال ناباوری به چوبه ی دار سپردند.

ادامه مطلب...
 

بیانیه میرحسین موسوی در واکنش به اعدام شدگان نوزدهم اردی بهشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

میرحسین موسوی در واکنش به اعدام های روز گذشته بیانیه ای صادر کرده است.

به گزارش کلمه، وی در این بیانیه روند دادرسی و محاکمه ی فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، مهدی اسلامیان، علی حیدریان و فرهاد وکیلی را ناعادلانه توصیف کرده است.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

اعلام اعدام ناگهانی پنج نفر ازشهروندان کشور بدون آنکه توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود شبیه روند ناعادلانه ای است که در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت آور برای عده زیادی از زنان ومردان خدمتگزار وشهروندان عزیز کشور ما شده است.

ادامه مطلب...
 

اعدامهای ناگهانی زندانیان سیاسی نشانی از گسترش ترور حکومتی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با صدور بیانیه ای امروز گفت اعدام ناگهانی پنج زندانی سیاسی نماینگر سیاست دولت برای استفاده از ترور و خشونت حکومتی در قبال با چالشهای در پیش رو و ارعاب مخالفان می باشد.

کمپین شدیدا اعدام زندانیان سیاسی از جمله فرزاد کمانگر را محکوم کرد. کمانگرمعلم ۳۴ ساله کرد و فعال مدنی به اتهام محاربه در دادگاهی که فقط هفت دقیقه طول کشید و به گفته وکیلش هیچ شواهدی مبتنی به ارتکاب جرم محاربه ارائه نشد به اعدام محکوم شد. شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و مهدی اسلامیان هم امروز اعدام شدند.

ادامه مطلب...
 

شمارش معکوس افزایش خشونت و قتل عام زندانیان سیاسی با اعدام ۵ زندانی عقیدتی در ایران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اطلاعیه مطبوعاتی / اعدام زندانیان سیاسی - شماره یک
دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور اطلاعیه ای در روز جاری مورخ ۱۹ اردیبهشت ماه از اعدام ۵ زندانی سیاسی به نامهای فرزاد كمانگر فرزند باقي، علي حيدريان فرزند احد، فرهاد وكيلي فرزند محمد سعيد، شيرين علم‌هولي فرزند خدر و مهدي اسلاميان فرزند محمد خبر داد. در این اطلاعیه بر روند قانونی صدور و اجرای احکام این زندانیان سیاسی تاکید شده است. در این رابطه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فارغ از نفس غیرانسانی حکم اعدام ضمن رد اجرای قانون در روند صدور حکم و اجرای آن، عملکرد دستگاه قضایی در این پرونده را مغایر با استقلال قوا و روح قانون ‪و نتیجه نفوذ دستگاه امنیتی ارزیابی‬ می کند.

ادامه مطلب...
 

درخواست اتحاديه اروپا براي لغو حکم فرزاد کمانگر و چهار متهم ديگر

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به نام خدا

رياست اتحاديه اروپا روز چهارشنبه آنچه را نقض حقوق انساني اقليت کرد در ايران خواند محکوم کرد و به خصوص خواستار لغو حکم اعدام پنج فعال کرد شد.
اتحاديه اروپا در بيانيه اي نوشت که با نگراني شديد، از صدور حکم اعدام براي فرزاد کمانگر، فرهاد وکيلي، علي حيدريان، هيوا بوتيمار و انور حسين پانوهي آگاه شده است.
اتحاديه اروپا اين پنج نفر را فعالان جامعه مدني ايران خواند و نوشت: "اتحاديه اروپا مقام هاي ايراني را ترغيب مي کند احکام اعدام آنها را لغو و اعدام ها را متوقف کند."
در اين بيانيه آمده است که در ماه هاي اخير حقوق روزنامه نگاران، اعضاي اتحاديه هاي صنفي، دانشجويان و فعالان حقوق بشر از اقليت کرد بارها نقض شده است.
ايران همواره بيانيه هاي سازمان ها و دولت هاي خارجي در زمينه نقض حقوق بشر را به عنوان اقدامي سياسي رد کرده است.
جمهوري اسلامي اخيرا در مناطق غربي کشور با يک گروه شورشي کرد به نام "حزب حيات آزاد کردستان" (پژاک) در نبرد بوده است. پژاک با گروه شورشي حزب کارگران کرد (پ ک ک) ارتباط دارد.
احکام اعدام
قوه قضاييه ايران در روز 27 ماه مه (کمتر از سه ماه پيش) صدور حکم اعدام براي فرزاد کمانگر، يک آموزگار کرد، و دو نفر ديگر به نام هاي علي حيدريان و فرهاد وکيلي را به اتهام "محاربه" تاييد کرد. در بيانيه اتحاديه اروپا از هر سه اينها نام برده شده است.
ايران اتهام اين سه نفر را "عضويت در گروه هاي تروريستي و نگهداري و حمل مواد منفجره" عنوان کرد.


سازمان عفو بين الملل يک هفته پيش در بيانيه اي نوشت که فرزاد کمانگر، علي حيدريان و فرهاد خليلي در فوريه 2008 و در پي "يک فرآيند قضايي کاملا ناقص که با معيارهاي بين المللي ناظر بر يک محاکمه عادلانه فاصله بسيار داشته" به اعدام محکوم شدند.
ديده بان حقوق بشر، از گروه هاي بين المللي مدافع حقوق بشر مستقر در نيويورک، در ماه فوريه با اشاره به اينکه اتهام فرزاد کمانگر عضويت در "پ ک ک" است، خواستار لغو حکم اعدام وي شد و گفت که اين آموزگار و فعال 33 ساله در زندان شکنجه شده و تحت محاکمه غيرعادلانه قرار گرفته است.
وکيل آقاي کمانگر نيز اتهامات وارده به وي را رد کرده است.
عبدالواحد (هيوا) بوتيمار، از اقليت کرد که حکم اعدام او نيز با اعتراض اتحاديه اروپا روبرو شده، نشريه انجمني به نام سبزچيا (کوه سبز) را در شهر مريوان منتشر مي کرده که در زمينه مسايل زيست محيطي فعاليت داشته است.
قوه قضاييه ايران در ژوئيه 2007 و چند هفته پس از فاش شدن خبر بازداشت آقاي بوتيمار از سوي منابع غيررسمي اعلام کرد که دادگاه انقلاب اسلامي مريوان وي را در ارتباط با اتهامات اقدام عليه امنيت ملي و جاسوسي، مجرم شناخته و به عنوان محارب، به اعدام محکوم کرده است.
شخص ديگري به نام عدنان حسن پور، عضو تحريريه هفته نامه ئاسو، نيز همزمان با عبدالواحد بوتيمار بازداشت و با اتهامات مشابه به اعدام محکوم شد که حکم اعدام او در ديوان عالي کشور تاييد شد اما گفته مي شود اين حکم در حال حاضر در مرحله تجديد نظر است.
بنابه گزارش ها، اتهام اصلي عبدالواحد بوتيمار در اختيار داشتن تعداد 563 گلوله جنگي و 55 گلوله آر پي جي است. آقاي بوتيمار در بازجويي هاي خود گفته است که اين مهمات را حدود بيست سال پيش در يک پايگاه نظامي متروکه در کردستان ايران و به قصد فروش فلزات موجود در آن جمع آوري کرده است.
وکيل مدافع آقاي بوتيمار در ماه مه (فروردين امسال) اعلام کرد حکم اعدام موکلش که در ديوان عالي کشور نقض شده بود، دوباره در دادگاه انقلاب مريوان تاييد شده است.
در بيانيه هاي اتحاديه اروپا جزئياتي از پرونده مربوط به انور حسين پانوهي نفر پنجم منعکس نشده است.

 
صفحه 6 از 20